13 серпня рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий кредитний рейтинг України з рівня «С» (дефолт неминучий) до «RD» (обмежений дефолт). Рейтинг євробондів на $750 млн, за якими Україна не здійснила купонний платіж 1 серпня, також було знижено до рівня «D» (дефолт). Причини цього і можливі наслідки пояснив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

За його словами, таке зниження рейтингу є цілком очікуваним і тимчасовим кроком, який не варто сприймати як катастрофу.

Причини зниження рейтингу:​

  1. Початок процедури обміну проблемного боргу в рамках реструктуризації, про що Україна оголосила 9 серпня.
  2. Формальний пропуск купонного платежу за одним із випусків єврооблігацій, який мав бути здійснений 1 серпня (з урахуванням 10-денного пільгового періоду), але на той момент вже тривала процедура реструктуризації.
У липні Fitch вже знизило рейтинг України з «СС» до «С», тому теперішнє зниження до «RD» було прогнозованим.

Важливі моменти щодо дефолту:​

  1. Україна наразі завершує переговори щодо реструктуризації суверенних єврооблігацій та гарантованих облігацій Укравтодору. Принципова домовленість з Комітетом кредиторів була досягнута 22 липня.
  2. 9 серпня Україна оголосила про пропозицію обміну боргу та запит на згоду щодо змін умов випуску єврооблігацій. Голосування тримачів облігацій триватиме до 27 серпня.
  3. Для успішного завершення реструктуризації потрібна підтримка не менше 2/3 власників усіх випусків єврооблігацій та більше 50% власників кожного окремого випуску.
Після завершення реструктуризації кредитний рейтинг України, ймовірно, буде підвищено до рівня «СС» або «CCC». Однак, варто пам'ятати, що поки триває війна, кредитний рейтинг залишатиметься спекулятивним, а доступ до зовнішніх ринків запозичень буде суттєво обмеженим. Важливо, щоб Україна продовжувала демонструвати надійність і передбачуваність як боржник.

Таким чином, варто спокійно сприймати зниження суверенних кредитних рейтингів у серпні і чекати на успішну фіналізацію боргової угоди. Завдяки досягнутим домовленостям із Комітетом кредиторів, підтримці МВФ та партнерів, є всі підстави очікувати успішного завершення реструктуризації.

За оцінками Міністерства фінансів, після реструктуризації державний борг України зменшиться на $8,67 млрд, а економія на боргових виплатах до 2033 року складе $22,75 млрд. Ці кошти будуть спрямовані на першочергові потреби країни, що дозволить знизити боргове навантаження на бюджет та економіку, повернувши Україну на шлях фінансової стабільності у середньо- та довгостроковій перспективі.